Historie

KAPITOLA  I   (1921 – 1951)

Píše se rok 1921. Je 5.dubna a v přeštické restauraci „U Doušů“ se schází mladí sportovní přátelé, aby založili nový fotbalový klub. Fakta z ustavující schůze jsou čerpána z protokolu. Prvním předsedou v historii přeštického fotbalu byl zvolen František Janda, místopředsedou Ladislav Laštovička. Dále byli členy výboru pánové: Štefl, Voráček, Pešek, Roček, Andrlík, Šrámek a Sedlář. Nadšení sportovci si schválili název nově založeného fotbalového klubu: „SK Přeštice“. Ještě téhož roku 18.srpna se konala ve spolkové místnosti „U Doušů“ první řádná valná hromada. Byl zvolen nový výbor v čele s předsedou Jaroslavem Bakulem.

První zápas v historii sehrál SK Přeštice proti místnímu klubu SK Sparta s výsledkem 1:1. Historicky první sestava: František Andrlík, Václav Novák, Václav Mareš, Rudolf Čermák, Václav Ibermajer, Ladislav Laštovička, Čeněk Sedlář, Karel Wierer, Václav Peašek, František Janda a Václav Voráček.

V prvních letech hrála družstva na cvičišti místní dělnické tělovýchovné jednoty, které bylo ke každému zápasu pronajímáno. Tam také všechna družstva trénovala. Hned od prvopočátku měl klub dostatek aktivních hráčů. Hrálo „áčko“, „béčko“ dospělých, junioři a dvě družstva dorostu. V těchto prvních letech činnosti přihlásilo vedení SK Přeštice mužstvo dospělých do mistrovské soutěže. Všechny soutěže v kraji řídila západočeská župa fotbalová se sídlem v Plzni a ta zařadila SK Přeštice do IV. třídy. Výsledky v této mistrovské soutěže se nedochovaly. Víme jen, že první příležitost postoupit do III. třídy se naskytla až v roce 1933. SK Přeštice hrál v Klatovech rozhodující zápas o postup s SK Kdyně. Prohrál 2:3 a nepostoupil. Prvnímu mužstvu dospělých se podařilo postoupit do III. třídy až v roce 1937. V této třídě hrál SK Přeštice pouze jednu sezónu 1937 – 1938, protože soutěž vyhrál a jako nováček hned postoupil do II. třídy. Ročník 1938 – 1939 však nebyl dohrán. Sportovní činnost byla zastavena v důsledku událostí předcházejících druhou světovou válku. Hrála se pouze podzimní část soutěží a náš celek byl na posledním místě. Umístění platilo jako konečné a při zahájení dalších mistrovských soutěží jsme byli opět ve III. třídě.

Před zahájením mistrovských soutěží ročníku 1939 – 1940 došlo ke sloučení SK Přeštice a Čechie Přeštice. Vznikl silný celek SK Přeštice, který v roce 1940 obsadil druhé místo ve III. třídě za SK Líně a tím postoupil do II. třídy. Nováček II.třídy 1940 – 1941 odehrál celou soutěž velmi dobře, aklimatizoval se a již v příštím ročníku 1941 – 1942 SK Přeštice II.třídu vyhrál před SK Staňkov a postoupil do I. B třídy. Mistrovská soutěž I.B třídy 1942 – 1943 znamená další velký úspěch pro přeštický fotbal Nováček soutěže SK Přeštice skončil na druhém místě za SK Horní Bříza a zajistil si postup do I. A třídy.
Stojí za to připomenout historickou sestavu: Emil Jager, Jaromír Bakule, Václav Kovařík, Václav Kuželík, František Vohradský, Karel Melichar, Václav Krýsman, Jan Hanzal, Václav Šlédr, Jaroslav Čermák, Antonín Levora.

V tomto období dochází také ke značným úpravám na hřišti. Rozměry hrací plochy byly upraveny přesně podle pravidel, bylo zhotoveno zábradlí kolem hřiště, lavičky pro návštěvníky a kabiny pro hráče. Větším nákladem byl postaven byt pro správce hřiště, sprchy pro mužstva, pokladny a ukazatel času a skóre.

V létech 1944 – 1951 hrálo první mužstvo Přeštice stále soutěže na úrovni kraje, většinou 1.A třídu. Celospolečenské změny roku 1948 zasáhly i tělesnou výchovu a sport. Tělovýchova byla sjednocena a kromě dalších změn došlo i ke změně názvu našeho fotbalového klubu. SK Přeštice se tak mění v DSO Sokol, později v DSO Slavoj a TJ Přeštice.

KAPITOLA  II  (1951-1971)

V roce 1951 slavil přeštický fotbal 30 let od svého zrození. Jak si vedla družstva oddílu v jubilejním roce? Dorost se stal přeborníkem okresu pro rok 1951 a v kraji se umístil na 2 místě. Nejlepším střelcem byl Karel Malý. „A“ mužstvo dospělých hrálo krajské mistrovství a skončilo na 2.místě. Mělo v soutěži nejlepší obranu a výborný útok (56 gólů). Dosud největší úspěch v historii zaznamenalo „A“ mužstvo v roce 1953. Z dvanácti oddílů (Lok. Plzeň, ČSAD, Petřín, PDA Plzeň, Rožmitál, Líně, Staňkov, RH Plzeň, Radnice, Poběžovice, Nýřany, Přeštice) obsadili naši fotbalisté 1. místo.

Jako přeborník plzeňského kraje sehrálo „A“ mužstvo dva vyzývací zápasy o postup do celostátní soutěže (II. liga) s mužstvem Posádkového domu armády Plzeň. Oba zápasy naši fotbalisté prohráli 0:2 a 0:1. Náš soupeř byl složen vesměs z ligových hráčů, proto těsné výsledky zasluhují uznání.

V roce 1956 slavil náš oddíl 35 let svého založení. V rámci oslav přijela do Přeštic pražská Slavia. V tomto roce hrál v Přešticích přátelský zápas také divizní Slavoj České Budějovice. Tehdy naši hráči ještě netušili, že zanedlouho budou hrát s tímto mužstvem mistrovsky. V jubilejním roce 1956 se „A“ mužstvo umístilo v I. A třídě plzeňského kraje na 2.místě, hned za Klatovy.

V letech 1957 – 1958 hrálo naše „A“ mužstvo krajský přebor, který se v tomto období, kdy vrcholily neustálé změny soutěží, hrál na tři části: jaro, podzim 1957 a jaro 1958. V této sezóně jsme obsadili 2. místo v soutěži a to znamenalo historicky první postup do divize.

V náročné divizi 1958-1959 mělo naše mužstvo smůlu, že sestoupily poslední čtyři oddíly. Přeštice skončily na 3. místě od konce a spolu s Jiskrou Strakonice, RH Č.Budějovice a Mariánskými Lázněmi spadly o stupínek níže. Následující sezóna 1959 – 1960 našla naše mužstvo v útlumu po sestupu z divize, což znamenalo po podzimu pobyt na posledních příčkách tabulky I.A třídy. Jaro však znamenalo návrat formy, poráželi jsme soupeře doma i venku, postoupit se však ještě nepodařilo.

V sezóně 1960 – 1961 se však sen všech přeštických příznivců splnil  V jubilejním roce 1961 vyhrálo naše mužstvo jednu ze tří skupin I.A třídy a spolu s vítězi dalších skupin Sp.Plzeň B a TJ Stará Role, postoupilo nikoliv do divize, ale do nově utvořivšího krajského přeboru. Během soutěže se vystřídali v mužstvu tito hráči: Král Miroslav, Fornouz Zdeněk, Kmak Alexander, Hraběta Jaroslav, Matýs Karel, Domeny Štefan, Lněnička Bohumil, Urban Zdeněk, Pinčák Štefan, Kriegelstein Jaroslav, Zoubek Karel,   Tušek Václav, Brunát Miroslav, Pěchouček Karel, Levora Jaroslav, Nekuda Jaroslav, Rampich Václav.

Při příležitosti oslav 40. výročí založení fotbalu vidělo 1300 diváků v Přešticích kompletní ligový celek Sp. Praha Sokolovo (Sparta). Hosté zvítězili 9:0 a v jejich rudém dresu nastoupili například Dočkal, Hertl, Pazdera, Kraus a Kvašňák.

Slavoj Přeštice, jako nováček soutěže to neměl v krajském přeboru1961-1962 jednoduché, přesto jsme se udrželi na 12. místě se ziskem 19 bodů. Krajský přebor 1962 – 1963  sehrál náš celek již lépe. Získaných 24 bodů znamenalo 8. místo. V krajském přeboru 1963 – 1964 získaly Přeštice opět 24 bodů, tentokrát stačily na 10. místo.Krajský přebor1964 – 1965 znamenal pro Přeštice 23 bodů a v tabulce bezpečné 9. místo. Nově se tvořily divize, postoupilo sedm mužstev a z přeboru nikdo nesestoupil. Také krajský přebor 1965 – 1966 hrály Přeštice s přehledem. Získaly 27 bodů a 8 místo. Od sezóny 1966 – 1967 se krajský přebor změnil na oblastní přebor a mužstvo Přeštic skončilo na 7. místě se ziskem 26 bodů.

Oblastní přebor 1967 – 1968 vyhrálo „béčko“ Škodovky. Přeštice skončily se ziskem 22 bodů na 10. místě. Další ročník oblastního přeboru 1968-1969 znamenal však pro Přeštice sestup. Mužstvo bylo pronásledováno zraněními, získalo pouze 15 bodů a z posledního místa sestoupilo do I.A třídy.

O rok později skončilo „Áčko“ dospělých v I.A třídě na 4.místě se ziskem 23 bodů. V kádru hráli: Špongr Zdeněk, Janota Václav, Krýsman Václav, Trnka Stanislav, Fišer Josef, Kreuzman Jaroslav, Kuželík Jiří, Kuneš Zdeněk, Lešetický Josef, Kolena Jiří , Levora Jaroslav, Zoubek Karel.

KAPITOLA  III  (1971-1981)

Období těchto deseti let je především poznamenáno úspěchy přeštického fotbalu na poli mládežnickém, které vyvrcholilo jednoročním působením v 1. dorostenecké lize. Výsledky dospělých naopak neodpovídaly tradici přeštického fotbalu a „áčko“ dokonce okusilo jak chutná I.B třída.

Soutěžní ročník 1977 – 1978 je v historii přeštického fotbalu napsán zlatým písmem. Postaral se o to přeštický dorost. Na počátku soutěže se trenérem stal Josef Mastný, zdokonalil přípravu mužstva a dokázal s dorostem vyhrát krajský přebor. Na tomto historickém úspěchu, který znamenal postup do dorostenecké ligy se podíleli tito hráči: Baumruk, Kriegelstein, Spolwind, Bešta, Krs, Tureček, Polívka, Bouřil, Tykvart, Černý Havlíček, Benedikt, Fořt, Kmoch, Štych, Míšek a Kořínek.

Sezóna 1978 – 1979 byla ve znamení účasti našeho dorostu v dorostenecké lize. Soupeři našeho mužstva byla velmi zdatná a zkušená mužstva:   Škoda Plzeň, Meteor Praha, RKZ Rakovník, Baník Most, Dukla Praha, Slavia Karlovy Vary, VTŽ Chomutov, ZVVZ Milevsko, UZ Škoda, Sparta Praha, UD Příbram, Lokomotiva Plzeň a Slavoj Vyšehrad Praha. Dorostenci získali na podzim jen 3 body, když porazili Milevsko 1:0 a se Spartou remizovali 0:0. Na jaře mužstvo získalo již 8 bodů, když doma porazilo Rakovník 1:0, remizovalo s Mostem. Duklou Praha, UZ Škoda, Příbramí, Vyšehradem a Milevskem. Získaných 11 bodů však k záchraně nestačilo. Většina zápasů   byla velmi vyrovnaná a dorostenecká liga byla středem velké pozornosti příznivců fotbalu.

V roce 1979 – 1980 postoupilo „áčko“ dospělých, posílené o ligové dorostence, konečně do I.A třídy.

KAPITOLA  IV  (1981-1991)

Velkým přelomem byla v Přešticích sezóna 1984 – 1985. Začíná slavná éra přeštického fotbalu. „A“ muži zahráli celou soutěž I.A třídy velmi dobře a s náskokem jednoho bodu postoupili po sedmnácti dlouhých letech do krajského přeboru. „Béčko“ skončilo v okresním přeboru na 3.místě. Pro všechny se stal slavnostním 24. duben 1985. Rekordních 1 600 diváků a náš celek přivítali na slavnostně otevřené travnaté ploše Spartu Praha. Hosté zvítězili 10:1 (7:0).

Hráčský kádr v tomto úspěšném ročníku vypadal následovně: Hodan Michal, Baninec Milan, Míšek Jiří, Andrle Pavel, Kripner Stanislav, Kriegelstein Jaroslav, Stehlík Jaroslav, Kripner Karel, Šrámek Zbyněk, Fořt Miroslav, Brantl Vladimír, Štolba Jan, Bešta Zdeněk, Jindřich Josef, Brada Jiří. Trenérem byl Trnka Stanislav a vedoucím Klima Jan

Před zahájením krajského přeboru 1987 – 1988 bylo cílem umístění v první polovině tabulky. S vyššími cíly se nepočítalo. Mužstvo však překonalo všechna očekávání. Po podzimu dvacet bodů a první místo v tabulce o jeden bod před ZČE a dva body před juniorkou Škodovky. V Přešticích se začíná hovořit o divizi. Mužstvo posílil Jaroslav Levý z Lokomotivy Plzeň a Josef Kožíšek ze Škodovky. V jarní části musel nemocného trenéra Stanislava Trnku nahradit Josef Masný. První jarní zápas v Horšovském Týně se nehrál pro nezpůsobilý terén, v pozdějším termínu jsme přivezli bod za remízu 0:0. V domácím utkání jara proti juniorce Škodovky vidí 400 diváků strhující utkání plné zvratů a konečnou remízu 4:4. Následuje střelecký koncert Jiřího Zahálky (4) v Mariánských Lázních a vítězství 5:2. Povinné vítězství doma nad Spartakem Chodov 2:1 a exhibice v Plzni na ZČE (5:1). Náskok pět bodů znamenal hodně, ale za týden jsme doma prohráli s Aší 0:3. Následovaly remízy : na ČSAD 1:1, doma s Lokomotivou Cheb 1:1, v Tachově s US 1:1, v Bolevci 2:2 a konečně domácí vítězství 5:0 nad Tatranem Chodov. V předposledním kole jedeme do Domažlic a vítězství 2:1 nás po třiceti letech posílá do divize.

Sezóna 1988 – 1989 byla ve znamení divize, která se těšila v Přešticích a okolí velké pozornosti. Mužstvo posílil brankář Pavel Steiner z Dyn.Horšovský Týn a Petr Rýmus ze Sokola Lužany. Po podzimní části divize byl náš celek se ziskem 16 bodů na pěkném 7.místě. Nejlepšími střelci byli Tomíček a Zahálka. Na jaře se již tak nedařilo, několik zbytečných domácích porážek znamenalo těžký boj o záchranu do posledního kola. Přeštický nováček skončil nakonec na 13. místě se ziskem 26 bodů a skóre 46:53.

„B“ muži si vedli dobře jako nováček v I.B třídě. Zpočátku soutěž dokonce vedli, pak měli výsledky střídavé, ale nakonec soutěž s přehledem udrželi. Úspěšně si vedla i mládežnická družstva Staršímu dorostu se sice nepodařilo postoupit do krajského přeboru, ale výborně si vedla obě družstva žáků v krajském přeboru i minižáci.

V soutěžním ročníku 1989 – 1990 byla opět největší pozornost věnována diviznímu mužstvu.  Mužstvo posílil exligový škodovák Karel Šilhavý, který přestoupil do Přeštic z Mrákova. Ještě před zahájením mistrovských soutěží si vedli naši velmi úspěšně v Českém poháru. Vyřadili Fezko Strakonice 3:0, Viktorii Žižkov na jejím hřišti 3:1 a v dalším kole přivítali Duklu Praha. Hosté vyhráli 2:0, dvěma brankami reprezentanta Luhového. Vynikající výkon podal v brance náš Pavel Steiner, který si tak otevřel dveře k pozdějšímu působení v dresu Dukly. V divizi jsme byli po podzimu na 10.místě, když jsme získali 15 bodů. Sezónu jsme zakončili se ziskem 30 bodů na velmi pěkném 8. místě. „B“ muži opět udrželi pro Přeštice I.B třídu, stejně tak úspěšně hrály mládežnické celky, především obě družstva žáků v krajském přeboru. Starší dorost si vedl dobře v krajské soutěži, do přeboru se mu ale opět postoupit nepodařilo.

Před zahájením podzimní části soutěže 1990 – 1991 došlo k velkým změnám v hráčském kádru divizního mužstva. V létě odešli čtyři hráči základního kádru : Andrle a Šilhavý do Německa, Zahálka a Štolba do Chlumčan. Po celý podzim   1990 byla charakteristická nevyrovnanost výkonů. Po podzimu bylo mužstvo na 12. místě se ziskem 13 bodů. V zimní přestávce z divizního mužstva odešli: brankář Pavel Steiner do prvoligové Dukly Praha a Pavel Stauber do Domažlic. Mužstvo posílil Karel Suss ml. ze Škodovky, syn bývalého ligového fotbalisty a zkušený Ladislav Hajšman z SK Plzeň 1894. Trenérem zůstal Stanislav Trnka, asistentem Jiří Kolena. V tabulce sezóny 1990 – 1991 jsme skončili na 10. místě se ziskem 31 bodů. Nejlepším střelcem byl Josef Kožíšek (11 gólů), dále Kriegelstein a Šamberger ( po 7 gólech). Třetí divizní sezóna v řadě dopadla nakonec dobře.

KAPITOLA  V  (1991-1996)

Divizní celek vstoupil do sezóny 1991 – 1992 úspěšně. Porazil Český Krumlov 2:0 brankami Hajšmana a Susse. Pro zajímavost tehdejší sestava: Pluhař – Jeslínek – Matík, Čurín, Bažant – Roud (Suss), Kožíšek, Hajšman (Davídek), Ježek – Kriegelstein, Šamberger. Jarní část divizní sezóny 1991-1992 nezačalo „áčko“ dobře, ale i přesto v této sezóně dosáhlo zatím nejlepšího umístění v divizi. Skončilo na 5. místě se ziskem 34 bodů.

Před sezónou 1992 – 1993 došlo v divizním kádru ke změnám. Kriegelstein, Jeslínek a Tomíček odešli do Německa, Šamberger do Viktorie Plzeň. Z dorostu přišli Šindelář, Šneberger a Petr Rajchart. Dále přestoupil Boltík  z Viktorie Plzeň a Knopf z TJ Klatovy. Šesté místo po podzimu bylo dobré, stejně tak získaných 15 bodů, což byla padesátiprocentní úspěšnost. V zimní přestávce došlo v našem mužstvu k drobným změnám. Z Německa se vrátil Josef Kožíšek a přestoupil k nám brankář Jan Jílek z Rapidu Plzeň. Konečné 11. místo a zisk 26 bodů bylo oproti poslednímu ročníku poklesem. Horší však bylo, že sestoupilo „béčko“ mužů z l.B třídy do okresního přeboru.

1. srpna 1993 se uskutečnila Valná hromada klubu a předsedou byt zvolen bývalý výborný hráč Antonín Kmoch. Divizní mužstvo se připravovalo na sezónu 1993 – 1994, v pořadí již šestou divizní v jedné řadě. Hostování ukončil brankář Jílek, z dorostu přišli R. Kuneš, Květoň a na hostování přišel ze Žákavé Jaroslav Silovský a z Viktorie Plzeň Roman Baxa V Českém poháru jsme byli vyřazeni Portálem Příbram (1:4) a ani vstup do divize nebyl jednoduchý. Po porážce 0:1 ve Svéradicích jsme remizovali doma 1:1 se Sokolovem. Porážka 0:1 ve Strakonicích byla okořeněna vyloučením Susse a Knopfa a další domácí prohra s Viktorií Plzeň „B“ 2:5 již byla na pováženou. Byli jsme v tabulce poslední. Prohráli jsme 0:2 na SK Plzeň, ale potom už dokázali vyhrát 1:0 v Chodově gólem Kožíška. Porážka 0:1 doma s Unionem Cheb byla sice nepříjemná, ale v Netolicích jsme dokázali 1:1 remizovat. Po podzimu získané 9.místo a 14 bodů nebylo špatnou bilancí. Na jaře mužstvo získalo stejný počet bodů a  celkově tak skončilo na  9. místě.

Před zahájením sezóny 1994 – 1995 vypadala sestava takto: Marek – Šašek, Fleissig, Rýmus, Boltík – Šneberger, Šindelář – Kožíšek, Hajšman – Knopf, Davídek. V zimní přestávce přišel na hostování František Šamberger a v jarní části sezóny nastřílel 12 gólů. V této sezóně skončily Přeštice na 6. místě se ziskem 43 bodů (poprvé se dávaly 3 body za výhru). .Zakončením úspěšné sezóny byla valná hromada klubu spojená s volbami nového výboru. Předsedou byl zvolen Josef Jeslínek. Po třiceti letech práce v Přešticích zde skončil svoji činnost trenér Stanislav Trnka a odešel trénovat do Klatov.

Sezónu 1995 – 1996 zahájilo divizní mužstvo pod vedením nového trenéra Jana Boltíka. Odešel Šamberger, na hostování přišli Dvořák a Vyleta z Viktorie, brankář Mizera z téhož klubu a Kozák z Nepomuku. Divizní mužstvo si vedlo velmi dobře v Poháru ČMFS. V předkole jsme vyřadili nováčka divize Rapid Plzeň na jeho hřišti. Utkání sice skončilo 2:2, ale na penalty jsme 6:5 vyhráli. V prvním kole poháru přijel do Přeštic nováček ČFL FK Tachov, naši fotbalisté předvedli výbornou hru, vyhráli 3:1 a postoupili do 2.kola, kde na ně čekala prvoligová Slavia Praha. 30. srpna byl v Přešticích velký fotbalový svátek. Přes 2 000 diváků vidělo výborný fotbal. Proti účastníku Poháru UEFA a příštímu  mistru ČR se naše mužstvo statečně drželo. Mělo i velké šance, ale Slavia nakonec vyhrála góly reprezentantů Suchopárka a Šmicera 2:0. Pro fotbalové příznivce z Přeštic a dalekého i blízkého okolí to však byl nezapomenutelný zážitek, přestože bylo naše mužstvo z poháru vyřazeno.

Po podzimu patřilo Přešticím 8. místo za 22 bodů. V zimní přestávce došlo opět k dalšímu omlazení mužstva. Brankář Mizera odešel do l.FCPlzeň, obránce Jan Boltík do Německa, Jaroslav Silovský do Příbrami, Josef Kožíšek do Vejprnic a Kozák se vrátil do Nepomuku. Přišli nadějní hráči: Ranč, Mur, Holík, Blahoudek – všichni Viktoria Plzeň, Květoň se vrátil z vojny v Janovicích. Divizní kádr vypadal takto: Kalina, Tráva, Rýmus, Zd.Kuneš, Uzlík, Ranč, Rajchart, Holík, Šneberger, Šašek, Blahoudek, Šindelář, Mur, Kuneš, Květoň, Dvořák, Vyleta, Knopf, Dobrý.

Čerpáno z kroniky a brožury PAVEL HOCHMAN: 75 let fotbalu v Přešticích